  • IM06BH1R0K38
IM06BH1R0K38
advertisement
Manufacturer No:
IM06BH1R0K38
HK JDW NO:
873-IM06BH1R0K38
Step5Bar-code shipping tag
IM06BH1R0K38
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Core Material
    Ferrite
  • Series
    IM-6-38
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Discontinued
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Construction
    Cylindrical
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    1 μH
  • Max DC Current
    930mA
  • Frequency - Self Resonant
    200MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    290mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    1 µH
  • Length
    11.43mm
  • Width
    5.08mm