  • IMC1210BN3R3J
IMC1210BN3R3J
advertisement
Manufacturer No:
IMC1210BN3R3J
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMC1210BN3R3J
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
IMC1210BN3R3J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMC1210BN3R3J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Supplier Device Package
    1210
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    IMC-1210
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    260mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    2.69mm
  • Current Rating
    260mA
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm Max
  • Max DC Current
    260mA
  • Frequency - Self Resonant
    60MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 7.96MHz
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Height
    2.41mm
  • Height Seated (Max)
    0.095 2.41mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.4892mm