  • IMS05BH2R7K
IMS05BH2R7K
advertisement
Manufacturer No:
IMS05BH2R7K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMS05BH2R7K
Package:
Axial
Datasheet:
IMS05BH2R7K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMS05BH2R7K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    IMS-5
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    Cylindrical
  • Lead Length
    36.57mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    2.7μH
  • DC Resistance (DCR)
    280mOhm Max
  • Max DC Current
    535mA
  • Frequency - Self Resonant
    92MHz
  • Q @ Freq
    44 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    44
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz