  • IRF01RU101K
IRF01RU101K
advertisement
Manufacturer No:
IRF01RU101K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IRF01RU101K
Package:
Axial
Datasheet:
IRF01RU101K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRF01RU101K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    IRF
  • Size / Dimension
    0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Lead Length
    36.515mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.5Ohm Max
  • Max DC Current
    165mA
  • Frequency - Self Resonant
    13MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    60 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Inductance Frequency - Test
    2.5MHz