  • ISL22343UFV20Z-TK
ISL22343UFV20Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22343UFV20Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL22343UFV20Z-TK
Datasheet:
ISL22343UFV20Z-TK
Description:
20 Terminations3.3V Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22343UFV20Z-TK Overview
Package TSSOP contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel package.The pentometer consists of 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 20.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.The performance of this product is a result of 3.3V.A flow limit of 50kOhm can be applied.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has a total of 20 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.As long as 125°C is set, the digital resistor will run steadily.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.The pentometer belong to the Digital Potentiometers family.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.The unit can be powered by a voltage as low as 2.25V.
ISL22343UFV20Z-TK Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22343UFV20Z-TK Applications
  • Automotive electronics
  • Analogue circuit
  • Adjustable current control
  • Matching Linear Impedance
  • Calibration instrumentation
  • Adjust VCOM settings
  • Sensor trimming instrumentation
  • Audio Volume control
  • Programmable computer
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
ISL22343UFV20Z-TK
    20
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2006
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    6μA
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.25 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm