  • ISL22346UFV20Z
ISL22346UFV20Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22346UFV20Z
HK JDW NO:
391-ISL22346UFV20Z
Datasheet:
ISL22346UFV20Z
Description:
20 Terminations3.3V Digital PotentiometersI2C128 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22346UFV20Z Overview
Package TSSOP contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The pentometer consists of 128 positions.A termination of 20 is intended.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3.3V.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.The mount is Surface Mount.The potentiameter has a total of 20 pins.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.125°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.Digital Potentiometers family pentometer are used.5.5V is the maximum voltage that it can handle.In this case, a supply voltage of 2.7V will be sufficient to power it.The programmable potentiometer has 4 channels on it.
ISL22346UFV20Z Features
Available in TSSOP package
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22346UFV20Z Applications
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Joysticks
  • Refrigerator
  • Power calibration
  • Voltage control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Industrial control
  • Household appliances
  • Low power system
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
ISL22346UFV20Z
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    80 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C