  • ISL22414WFU10Z
ISL22414WFU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22414WFU10Z
HK JDW NO:
391-ISL22414WFU10Z
Package:
MSOP
Datasheet:
ISL22414WFU10Z
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22414WFU10Z Overview
This file is contained in a package of MSOP.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.There are 256 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 10.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It operates on 3.3V and is powered by it.The digi devices shows pins 10.Limiting the flow with 10kOhm is possible.Surface Mount mounts digital potentiometer.10 pins are available on this potentiameter.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Stability is ensured by the maximum 125°C.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.Components from the Digital Potentiometers family are used.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.2.25V is the minimum supply voltage it can operate at.
ISL22414WFU10Z Features
Available in MSOP package
1 Circuits
10 pins
ISL22414WFU10Z Applications
  • Brightness of monitors
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Analogue circuit
  • Power supply
  • Medical equipment
  • Communication device
  • Programmable computer
  • Used as variable resistor
  • Audio level control
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
ISL22414WFU10Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    10
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm