  • ISL22429WFU10Z
ISL22429WFU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22429WFU10Z
HK JDW NO:
668-ISL22429WFU10Z
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL22429WFU10Z
Description:
10 Terminations3.3V ISL22429 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22429WFU10Z Overview
This file is contained in a package of 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.Positions are 128.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 10.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.Performance is delivered by 3.3V power.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The ISL22429 family contains pentometer.The maximum supply current was set to 3.5mA.
ISL22429WFU10Z Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22429WFU10Z Applications
  • Speakers
  • Voltage resistance conversion
  • Low power system
  • Sensor trimming instrumentation
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Optic fiber network
  • Adjusting the LCD Display
  • DC/DC conversion circuit
  • Adjust VCOM settings
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
ISL22429WFU10Z
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL22429
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G10
  • Configuration
    Potentiometer
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    3.5mA
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm