  • ISL22444WFR20Z
ISL22444WFR20Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22444WFR20Z
HK JDW NO:
391-ISL22444WFR20Z
Package:
VQFN
Datasheet:
ISL22444WFR20Z
Description:
Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22444WFR20Z Overview
It is contained in VQFN pacakge.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Positions 256 make up this pentometer.10kOhm can limit the flow.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 20 pins.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 125°C.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.If the supply voltage is set to 2.25V, the electronic potentiometer can operate.
ISL22444WFR20Z Features
Available in VQFN package
4 Circuits
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22444WFR20Z Applications
  • Audio Volume control
  • Power meter
  • Automotive electronics
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Industrial control circuits
  • Bias adjustment circuits
  • Used as variable resistor
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
ISL22444WFR20Z
    Surface Mount
  • Package / Case
    VQFN
  • Number of Pins
    20
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    85 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V