  • ISL95311UIU10Z-TK
ISL95311UIU10Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL95311UIU10Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL95311UIU10Z-TK
Package:
MSOP
Datasheet:
ISL95311UIU10Z-TK
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin Digital PotentiometersI2C128 PositionsMin 8V VMax 13.2V V
Purchasing and Inquiry
ISL95311UIU10Z-TK Overview
This file is contained in a package of MSOP.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Pentometer consists of 128 positions.It is designed 10 terminations.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3.3V.A 10 pin can be seen in the digi devices.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.potentiameter with 10 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 12V.It is capable of delivering voltage at 3/5V.It is best to have the maximum setting 85°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.Digital Potentiometers family pentometer are used.A maximum supply voltage of 13.2V can be handled by it.In this case, a supply voltage of 8V will be sufficient to power it.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 1mA.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 400kHz.Having a maximum supply current of 1mA, digital potentiometer is able to handle any load.
ISL95311UIU10Z-TK Features
Available in MSOP package
1 Circuits
10 pins
Operate supply voltage at the range of 12V
ISL95311UIU10Z-TK Applications
  • Household appliances
  • Speakers
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Sensor auto referencing circuits
  • Used as variable resistor
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable computer
  • Audio Volume control
  • Programmable I to V converter
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
ISL95311UIU10Z-TK
    Select All
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    13.2V
  • Min Supply Voltage
    8V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    1mA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    10
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V