  • ISL95311WIU10Z-TK
ISL95311WIU10Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL95311WIU10Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL95311WIU10Z-TK
Package:
MSOP
Datasheet:
ISL95311WIU10Z-TK
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin Digital PotentiometersI2C128 PositionsMin 8V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL95311WIU10Z-TK Overview
A package containing it contains MSOP.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.Positions are 128.10 terminations are designed in digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.It operates on 3.3V and is powered by it.In the digi devices, there are 10 pins.The flow can be limited by 10kOhm.The potentiameter has 10 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 12V, the potentiometer conducts.A voltage of 3/5V can be delivered by it.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.5.5V is the maximum voltage that it can handle.In this case, a supply voltage of 8V will be sufficient to power it.The supply current must be operated at 1mA in order to deliver its performance.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.
ISL95311WIU10Z-TK Features
Available in MSOP package
1 Circuits
10 pins
Operate supply voltage at the range of 12V
ISL95311WIU10Z-TK Applications
  • Household appliances
  • Programmable computer
  • Adjust VCOM settings
  • Adjustable gain amplifiers
  • Bias adjustment circuits
  • Used as variable resistor
  • Wheatstone bridges
  • Communication device
  • Calibration instrumentation
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
ISL95311WIU10Z-TK
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    MSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    8V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm