  • ISL95711UIU10Z
ISL95711UIU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL95711UIU10Z
HK JDW NO:
391-ISL95711UIU10Z
Package:
MSOP
Datasheet:
ISL95711UIU10Z
Description:
10 Terminations5V 10 Pin Digital PotentiometersI2C128 PositionsMin -2.7V VMax -5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL95711UIU10Z Overview
The package contains MSOP files.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.A 128 position is contained in pentometer.The terminations are 10.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 10 pins.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.Digital potentiometer has 10 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.3.3/5V is the voltage it can deliver.As long as 85°C is set, the digital resistor will run steadily.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.There is a maximum voltage limit of -5.5V for the supply.The minimum supply voltage is -2.7V, so it can work with any voltage.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.
ISL95711UIU10Z Features
Available in MSOP package
1 Circuits
10 pins
ISL95711UIU10Z Applications
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable I to V converter
  • Optic fiber network
  • Power meter
  • Low power system
  • Calibration instrumentation
  • Sensor trimming instrumentation
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
ISL95711UIU10Z
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    10
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    -5.5V
  • Min Supply Voltage
    -2.7V
  • Nominal Supply Current
    -100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm