  • IXXH75N60C3
IXXH75N60C3
advertisement
Manufacturer No:
IXXH75N60C3
HK JDW NO:
401-IXXH75N60C3
Description:
IGBT Transistors XPT 600V IGBT GenX3 Power Device
Step5Bar-code shipping tag
IXXH75N60C3
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Series
    GenX3™, XPT™
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    750W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    750W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.3V
  • Max Collector Current
    150A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    105 ns
  • Test Condition
    400V, 60A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 60A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    185 ns
  • Gate Charge
    107nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    300A
  • Td (on/off) @ 25°C
    35ns/90ns
  • Switching Energy
    1.6mJ (on), 800μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V