  • JC10-000-103N
JC10-000-103N
advertisement
Manufacturer No:
JC10-000-103N
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-JC10-000-103N
Package:
Datasheet:
JC10-000-103N
Description:
Pot;Cnd Pl;Rest 10 Kilohms;Panel;1 Turn;Linear;Pwr-Rtg 0.125W;Shaft Dia 3mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JC10-000-103N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Published
    2006
  • Series
    JC10
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    M6 x 0.75
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.118 (3.00mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm