  • K561J15C0GF5TL2
K561J15C0GF5TL2
advertisement
Manufacturer No:
K561J15C0GF5TL2
HK JDW NO:
886-K561J15C0GF5TL2
Datasheet:
K561J15C0GF5TL2
Purchasing and Inquiry
K561J15C0GF5TL2 Overview
This device's program size/dimension is 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
K561J15C0GF5TL2 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
K561J15C0GF5TL2 Applications
There are a lot of Vishay BC Components K561J15C0GF5TL2 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
K561J15C0GF5TL2
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm