  • KR355QD72J274KH01K
KR355QD72J274KH01K
advertisement
Manufacturer No:
KR355QD72J274KH01K
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-KR355QD72J274KH01K
Package:
2220 (5750 Metric)
Description:
KR3 0.27μF Ceramic Capacitor ±10% X7T 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 3596
Step5Bar-code shipping tag
KR355QD72J274KH01K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    289.987272mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KR3
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.27μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.148 3.75mm
  • Thickness
    3.7592mm