  • KRM55QR71E226KH01K
KRM55QR71E226KH01K
advertisement
Manufacturer No:
KRM55QR71E226KH01K
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-KRM55QR71E226KH01K
Package:
SMD, J-Lead
Purchasing and Inquiry
KRM55QR71E226KH01K Overview
This device's program size/dimension is 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
KRM55QR71E226KH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
KRM55QR71E226KH01K Applications
There are a lot of Murata Electronics KRM55QR71E226KH01K applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
KRM55QR71E226KH01K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    SMD, J-Lead
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KRM
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Height
    3.7mm
  • Thickness (Max)
    0.154 3.90mm
  • Thickness
    3.9116mm