  • KTD500B156M55A0T00
KTD500B156M55A0T00
advertisement
Manufacturer No:
KTD500B156M55A0T00
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KTD500B156M55A0T00
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
NTD 15μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.295Lx0.177W 7.50mmx4.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
KTD500B156M55A0T00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    NTD
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.177W 7.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm