  • KTF500B106M55N0T00
KTF500B106M55N0T00
advertisement
Manufacturer No:
KTF500B106M55N0T00
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KTF500B106M55N0T00
Package:
2220 (5750 Metric)
Description:
NTF 10μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
KTF500B106M55N0T00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NTF
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10μF
  • Length
    5.6896mm
  • Width
    5.0038mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • Thickness
    2.794mm