  • LAR2E821MELB35
LAR2E821MELB35
advertisement
Manufacturer No:
LAR2E821MELB35
HK JDW NO:
555-LAR2E821MELB35
Description:
LAR 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 14152
Step5Bar-code shipping tag
LAR2E821MELB35
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.35mA
  • Ripple Current
    2A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 50kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm
  • Length
    35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%