  • LLL153C80J104ME01E
LLL153C80J104ME01E
advertisement
Manufacturer No:
LLL153C80J104ME01E
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LLL153C80J104ME01E
Package:
0204 (0510 Metric)
Purchasing and Inquiry
LLL153C80J104ME01E Overview
Programs on this device are of 0.020Lx0.039W 0.50mmx1.00mm size/dimension.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X6S.The voltage - Rated DC of 6.3V allows it to function.
LLL153C80J104ME01E Features
a size/dimension of 0.020Lx0.039W 0.50mmx1.00mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
LLL153C80J104ME01E Applications
There are a lot of Murata Electronics LLL153C80J104ME01E applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
LLL153C80J104ME01E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0204 (0510 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LLL
  • Size / Dimension
    0.020Lx0.039W 0.50mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1mm
  • Case Code (Metric)
    0510
  • Case Code (Imperial)
    0204
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    6.3V
  • Height
    300μm
  • Length
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.014 0.35mm