  • LLL219R71A474MA01L
LLL219R71A474MA01L
advertisement
Manufacturer No:
LLL219R71A474MA01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LLL219R71A474MA01L
Package:
0508 (1220 Metric)
Purchasing and Inquiry
LLL219R71A474MA01L Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
LLL219R71A474MA01L Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
LLL219R71A474MA01L Applications
There are a lot of Murata Electronics LLL219R71A474MA01L applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
LLL219R71A474MA01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LLL
  • Size / Dimension
    0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    2mm
  • Case Code (Metric)
    1220
  • Case Code (Imperial)
    0508
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Height
    850μm
  • Length
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm