  • LNU2G562MSEGBN
LNU2G562MSEGBN
advertisement
Manufacturer No:
LNU2G562MSEGBN
HK JDW NO:
555-LNU2G562MSEGBN
Description:
LNU 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNU2G562MSEGBN
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    5600μF
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    24.78A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    5.433 138.00mm