  • LNY2W562MSEGBN
LNY2W562MSEGBN
advertisement
Manufacturer No:
LNY2W562MSEGBN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNY2W562MSEGBN
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNY 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNY2W562MSEGBN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LNY
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.76mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    23.8A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    6.614 168.00mm
  • Length
    165mm