  • LP16-350B5
LP16-350B5
advertisement
Manufacturer No:
LP16-350B5
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-LP16-350B5
Package:
Datasheet:
LP16-350B5
Description:
Power Transformers THT Open-Style PC Mount LowPrfl
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LP16-350B5
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Plug-In, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.438lb 198.67g
  • Published
    2007
  • Series
    Low Profile Plug-In
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx39.67mm W
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Semi-Toroidal
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Depth
    39.67mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L47.62XB39.67XH21.59 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    350mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 700mA Series 350mA
  • Power - Max
    6VA
  • Lead/Base Style
  • Output Voltage 1
    8V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Output Voltage 2
    8V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    6 VA
  • Height
    21.59mm
  • Length
    47.62mm