  • LQ038Q7DB03R
LQ038Q7DB03R
advertisement
Manufacturer No:
LQ038Q7DB03R
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-LQ038Q7DB03R
Package:
Module
Datasheet:
LQ038Q7DB03R
Description:
LCD TFT 3.8" 240X320 QVGA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQ038Q7DB03R
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    20
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Interface
    Parallel, 18-Bit (RGB)
  • Power Consumption
    486mW
  • Display Type
    TFT - Color
  • Viewing Area
    57.60mm W x 76.80mm H
  • Display Mode
    Transmissive
  • Backlight
    LED - White
  • Touchscreen
    Resistive
  • Dot Pixels
    240 x 320
  • Diagonal Screen Size
    3.78 96.01mm
  • Graphics Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Pitch
    0.24mm Wx0.24mm H
  • Backlight Type
    LED
  • Resolution (height)
    320 pixel
  • Resolution (width)
    240 pixel
  • Diagonal Size
    3.78 in