  • LQ084V3DG01
LQ084V3DG01
advertisement
Manufacturer No:
LQ084V3DG01
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-LQ084V3DG01
Package:
Module
Datasheet:
LQ084V3DG01
Description:
SHARP LQ084V3DG01 TFT LCD, 8.4 ", 640 x 480, VGA, Landscape, RGB, 3.3V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQ084V3DG01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Published
    2006
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Interface
    Parallel, 18-Bit (RGB)
  • Display Type
    TFT - Color
  • Viewing Area
    170.88mm W x 128.16mm H
  • Display Mode
    Transmissive
  • Backlight
    LED - White
  • Touchscreen
    No
  • Dot Pixels
    640 x 480 (VGA)
  • Diagonal Screen Size
    8.4 213.36mm
  • Graphics Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Pitch
    0.27mm Wx0.27mm H
  • Backlight Type
    CCFL
  • Resolution (height)
    480 pixel
  • Resolution (width)
    640 pixel
  • Diagonal Size
    8.4 in
  • Contrast Ratio
    600:1
  • Brightness
    400 cd/m^2
  • Viewing Area (width)
    170.88mm
  • Height
    200mm
  • Viewing Area (height)
    128.16mm