  • M550B108M060BG
M550B108M060BG
advertisement
Manufacturer No:
M550B108M060BG
HK JDW NO:
417-M550B108M060BG
Purchasing and Inquiry
M550B108M060BG Overview
For high efficiency, you should maintain the 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With 1000μF capacitance, it operates.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 60V.In the seated position, it has a maximum height of 0.520 13.20mm°C, so it is stable under all conditions.
M550B108M060BG Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 60V
M550B108M060BG Applications
There are a lot of KEMET M550B108M060BG applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B108M060BG
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm