  • M550B128M050TT
M550B128M050TT
advertisement
Manufacturer No:
M550B128M050TT
HK JDW NO:
417-M550B128M050TT
Purchasing and Inquiry
M550B128M050TT Overview
A high standard of efficiency requires a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).A 1200μF capacitance is used to operate it.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.A voltage rating of 50V allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.520 13.20mm°C, which enables stable operation.
M550B128M050TT Features
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1200μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 50V
M550B128M050TT Applications
There are a lot of KEMET M550B128M050TT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B128M050TT
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm