  • M550B688M008AH
M550B688M008AH
advertisement
Manufacturer No:
M550B688M008AH
HK JDW NO:
417-M550B688M008AH
Purchasing and Inquiry
M550B688M008AH Overview
A high standard of efficiency requires a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).A 6800μF capacitance is used to operate it.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.8V voltage allows for high efficiency.With a maximum seated height of 0.520 13.20mm°C, it is capable of stable operation.
M550B688M008AH Features
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 6800μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 8V
M550B688M008AH Applications
There are a lot of KEMET M550B688M008AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B688M008AH
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    8V
  • Capacitance
    6800μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm