  • MBRTA500100
MBRTA500100
advertisement
Manufacturer No:
MBRTA500100
HK JDW NO:
347-MBRTA500100
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 250A 100V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRTA500100
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Part Status
    Obsolete
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    840mV @ 250A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    500A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    250A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V