  • MC12FA241G-F
MC12FA241G-F
advertisement
Manufacturer No:
MC12FA241G-F
HK JDW NO:
192-MC12FA241G-F
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
MC12FA241G-F
Description:
MC Series 240pF Mica Capacitor ±2% Bulk -55°C~125°C Surface Mount 25 ppm/°C 2 Terminations 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
MC12FA241G-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    240pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Width
    2.5mm