  • MC68SEC000AA20B1
MC68SEC000AA20B1
advertisement
Manufacturer No:
MC68SEC000AA20B1
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC68SEC000AA20B1
Package:
64-QFP
Datasheet:
MC68SEC000AA20B1
Description:
0.8mm EC000 5V 32-bit Microprocessor M680x0 Series MC68SEC000 5V 64-QFP
Purchasing and Inquiry
MC68SEC000AA20B1 Overview
Due to its 64-QFP packaging, it is convenient to ship overseas. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. It is important to understand the operating temperature around 0°C~70°C TA. The M680x0 series contains it. EC000 processors are embedded in this CPU. There is 3.3V 5.0V I/O running on this CPU. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. Use MC68SEC000 to search for variants of the cpu microprocessor. Total terminations are 64. Using a 5V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. It has a 32-Bit architecture. The embedded microprocessor is a typical Microprocessors. It is specified in the datasheet that this micro processor requires 5V power supplies. The CPU can only be powered by voltages up to 70mA.
MC68SEC000AA20B1 Features
EC000 Core
32-Bit Structure
MC68SEC000AA20B1 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC68SEC000AA20B1 Microprocessor applications.
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Fabric
  • Projector
  • Playstation
  • Dishwashers
  • Mice
  • Digital TVs
  • Medical instruments chromatographs
  • Printers
  • Dialysis machines (performs function of liver)
Step5Bar-code shipping tag
MC68SEC000AA20B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    64-QFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1995
  • Series
    M680x0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    MC68SEC000
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Power Supplies
    5V
  • Speed
    20MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    EC000
  • Supply Current-Max
    70mA
  • Bit Size
    32
  • Voltage - I/O
    3.3V 5.0V