  • MC68SEC000AA20R2
MC68SEC000AA20R2
advertisement
Manufacturer No:
MC68SEC000AA20R2
HK JDW NO:
318-MC68SEC000AA20R2
Package:
64-QFP
Datasheet:
MC68SEC000AA20R2
Description:
0.8mm EC000 32-bit Microprocessor M680x0 Series MC68SEC000 5V 64-QFP
Purchasing and Inquiry
MC68SEC000AA20R2 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 64-QFP. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tape & Reel (TR). The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. It is important to understand the operating temperature around 0°C~70°C TA. A M680x0 series item. EC000 is the processor core of this CPU. 3.3V 5.0V is the I/O speed of this CPU. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR. The microprocessor can be searched for with MC68SEC000 if you are looking for variants. Overall, there are 64 terminations. In the case of a 5V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. It has a 32-Bit architecture. An external data bus width of 16 is available on this CPU.
MC68SEC000AA20R2 Features
EC000 Core
32-Bit Structure
MC68SEC000AA20R2 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC68SEC000AA20R2 Microprocessor applications.
  • Accu-check
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Aerospace navigation systems
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Telephone sets
  • Heart rate monitors
  • Industrial control field
  • Network communication, mobile communication field
  • Hard drives
  • Copiers
Step5Bar-code shipping tag
MC68SEC000AA20R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    64-QFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    M680x0
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    HCMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Speed
    20MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
    32
  • Address Bus Width
    24
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Voltage - I/O
    3.3V 5.0V
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
  • Height Seated (Max)
    2.45mm
  • Length
    14mm