  • MC68SEC000AE10
MC68SEC000AE10
advertisement
Manufacturer No:
MC68SEC000AE10
HK JDW NO:
318-MC68SEC000AE10
Package:
64-LQFP
Datasheet:
MC68SEC000AE10
Description:
0.5mm EC000 5V 32-bit Microprocessor M680x0 Series MC68SEC000 5V 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
MC68SEC000AE10 Overview
Due to its 64-LQFP packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . It is important to understand the operating temperature around 0°C~70°C TA. The M680x0 series contains it. EC000 is the processor core of this CPU. 3.3V 5.0V is the I/O speed of this CPU. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. To find variants of the microprocessor, try searching with MC68SEC000. The total number of terminations is 64. Turning on and running the embedded microprocessor with a 5V voltage supply should be possible. It has a 32-Bit architecture. As a typical Microprocessors, this cpu microprocessor has Microprocessors display. According to datasheets, the micro processor requires 5V power sources. A CPU can receive voltage 30mA higher than 30mA.
MC68SEC000AE10 Features
EC000 Core
32-Bit Structure
MC68SEC000AE10 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC68SEC000AE10 Microprocessor applications.
  • Safety field
  • Ipod
  • Food and beverage
  • Paper shredders
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Set-top boxes
  • PDAs, game consoles
  • Smoke alarms
  • Guidance-GPS
  • Kindle
Step5Bar-code shipping tag
MC68SEC000AE10
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
    S-PQFP-G64
  • Power Supplies
    5V
  • Speed
    10MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    EC000
  • Supply Current-Max
    30mA
  • Voltage - I/O
    3.3V 5.0V