  • MC8610TVT800GB
MC8610TVT800GB
advertisement
Manufacturer No:
MC8610TVT800GB
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC8610TVT800GB
Package:
783-BBGA, FCBGA
Datasheet:
MC8610TVT800GB
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8610 783-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8610TVT800GB Overview
Since the microprocessor is packed in 783-BBGA, FCBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Extended operating temperature around -40°C~105°C TA. It comes from the MPC86xx series. The CPU is cored with a PowerPC e600 processor. Memory controllers for this CPU are DDR, DDR2. This microprocessor is equipped with an interface of AC97, DUART, HSSI, I2C, I2S, IrDA, PCI, SPI. This CPU runs I/O at 1.8V 2.5V 3.3V. MC8610 is a good way to search for variants of the microprocessor.
MC8610TVT800GB Features
PowerPC e600 Core
MC8610TVT800GB Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8610TVT800GB Microprocessor applications.
  • Switches
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Current meter
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Heart rate monitors
  • Fax machines
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Digital cameras
  • Mobile computers
  • Calculators
Step5Bar-code shipping tag
MC8610TVT800GB
  • Package / Case
    783-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC8610
  • Speed
    800MHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V