  • MC8641DHX1333JB
MC8641DHX1333JB
advertisement
Manufacturer No:
MC8641DHX1333JB
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC8641DHX1333JB
Package:
1023-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC8641DHX1333JB
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8641 1023-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8641DHX1333JB Overview
Since the microprocessor is packed in 1023-BCBGA, FCCBGA, shipping overseas is convenient. The packaging method Bulk provides high reliability. This CPU has 2 Core 32-Bit cores and 2 Core 32-Bit bus widths. Understand how the operating temperature around 0°C~105°C TA is determined. The MPC86xx series contains it. A PowerPC e600 processor is present in this CPU. There are DDR, DDR2 RAM controllers on this CPU. This microprocessor features interfaces DUART, HSSI, I2C, RapidIO. 1.8V 2.5V 3.3V is the CPU's I/O address. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MC8641. 1023-FCCBGA (33x33) package is offered by suppliers.
MC8641DHX1333JB Features
PowerPC e600 Core
MC8641DHX1333JB Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8641DHX1333JB Microprocessor applications.
  • Set-top boxes
  • Oscilloscopes
  • Xbox
  • Network communication, mobile communication field
  • Metering & measurement field
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Radio
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Firewalls
Step5Bar-code shipping tag
MC8641DHX1333JB
  • Package / Case
    1023-BCBGA, FCCBGA
  • Supplier Device Package
    1023-FCCBGA (33x33)
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MC8641
  • Speed
    1.333GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V