  • MCEEL16V227M8X10.5
MCEEL16V227M8X10.5
advertisement
Manufacturer No:
MCEEL16V227M8X10.5
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCEEL16V227M8X10.5
Package:
Description:
220μF Capacitor Cut Tape
Step5Bar-code shipping tag
MCEEL16V227M8X10.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Packaging
    Cut Tape
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current (AC)
    175mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.5mm