  • MCGPR16V108M10X16
MCGPR16V108M10X16
advertisement
Manufacturer No:
MCGPR16V108M10X16
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCGPR16V108M10X16
Package:
Radial
Datasheet:
MCGPR16V108M10X16
Description:
1mF Capacitor 20% 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCGPR16V108M10X16
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    5.851342g
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    281.8mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Current - Leakage
    163μA
  • Ripple Current (AC)
    690mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Length
    53.975mm
  • Width
    19.05mm