  • MCGPR25V228M13X26
MCGPR25V228M13X26
advertisement
Manufacturer No:
MCGPR25V228M13X26
HK JDW NO:
3958-MCGPR25V228M13X26
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
GPR 2.2mF Capacitor 20% 1460mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCGPR25V228M13X26
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Series
    GPR
  • Published
    2010
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.2mF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    1460mA
  • Diameter
    13mm
  • Height
    26mm
  • Length
    31.75mm
  • Width
    12.7mm