  • MCIMX27VJP4AR2
MCIMX27VJP4AR2
advertisement
Manufacturer No:
MCIMX27VJP4AR2
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCIMX27VJP4AR2
Package:
404-LFBGA
Datasheet:
MCIMX27VJP4AR2
Description:
ARM926EJ-S Microprocessor i.MX27 Series MCIMX27 404-LFBGA
Purchasing and Inquiry
MCIMX27VJP4AR2 Overview
Since the microprocessor is packed in 404-LFBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is provided by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Extended operating temperature around -20°C~85°C TA. A i.MX27 series item. ARM926EJ-S processors are embedded in this CPU. The CPU contains DDR RAM controllers. To serve better this microprocessor features 1-Wire, AC97, I2C, I2S, IDE, MMC/SD, SPI, SSI, UART interfaces. The CPU runs at 2.0V 2.5V 2.7V 3.0V when it comes to I/O. Use MCIMX27 to search for variants of the cpu microprocessor.
MCIMX27VJP4AR2 Features
ARM926EJ-S Core
MCIMX27VJP4AR2 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MCIMX27VJP4AR2 Microprocessor applications.
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Washing machines
  • Home video and audio
  • Dishwashers
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • PDAs, game consoles
  • Medical instruments
  • Oscilloscopes
  • Hard drives
  • Security systems
Step5Bar-code shipping tag
MCIMX27VJP4AR2
  • Package / Case
    404-LFBGA
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    i.MX27
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MCIMX27
  • Speed
    400MHz
  • Core Processor
    ARM926EJ-S
  • Voltage - I/O
    2.0V 2.5V 2.7V 3.0V