  • MCIMX6Q5EYM10ADR
MCIMX6Q5EYM10ADR
advertisement
Manufacturer No:
MCIMX6Q5EYM10ADR
HK JDW NO:
318-MCIMX6Q5EYM10ADR
Package:
624-LFBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6Q5EYM10ADR
Description:
ARM? Cortex?-A9 Microprocessor i.MX6Q Series 624-LFBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MCIMX6Q5EYM10ADR Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 624-LFBGA, FCBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tape & Reel (TR). A CPU with 4 Core 32-Bit cores and width 4 Core 32-Bit busses is used. Identify the operating temperature around -20°C~105°C TJ. In the series i.MX6Q, it is found. This CPU is cored with a ARM? Cortex?-A9 processor. LPDDR2, LVDDR3, DDR3 RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART for better service. The CPU runs I/O at 1.8V 2.5V 2.8V 3.3V.
MCIMX6Q5EYM10ADR Features
ARM? Cortex?-A9 Core
MCIMX6Q5EYM10ADR Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MCIMX6Q5EYM10ADR Microprocessor applications.
  • 3D printers
  • Industrial instrumentation devices
  • Scanners
  • Teletext terminals
  • Set-top boxes
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Robots
  • Day to day life field
  • Copiers
  • Instrumentation and process control field
Step5Bar-code shipping tag
MCIMX6Q5EYM10ADR
  • Package / Case
    624-LFBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C TJ
  • Series
    i.MX6Q
  • Speed
    1.0GHz
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 2.8V 3.3V