  • MCIMX6Q6AVT10ADR
MCIMX6Q6AVT10ADR
advertisement
Manufacturer No:
MCIMX6Q6AVT10ADR
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCIMX6Q6AVT10ADR
Package:
624-FBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6Q6AVT10ADR
Description:
0.8mm ARM? Cortex?-A9 Microprocessor i.MX6Q Series 624-FBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MCIMX6Q6AVT10ADR Description
The MCIMX6Q6AVT10ADR automotive and infotainment processor represents the latest achievement in integrated multimedia applications processors. The processor MCIMX6Q6AVT10ADR is a part of a growing family of multimedia-focused products that offer high-performance processing with a high degree of functional integration. The MCIMX6Q6AVT10ADR targets the needs of the growing automotive infotainment, telematics, HMI, and display-based cluster markets. The MCIMX6Q6AVT10ADR processor features advanced implementation of the quad Arm?Cortex?-A9 core, which operates at speeds up to 1 GHz.
MCIMX6Q6AVT10ADR Features
  • Multilevel memory system
  • Dynamic voltage and frequency scaling
  • Powerful graphics acceleration
  • Interface flexibility
  • Integrated power management throughout the device
  • Advanced hardware-enabled security
MCIMX6Q6AVT10ADR Applications
  • Automotive
  • Infotainment & cluster
  • Communications equipment
  • Datacom module
  • Industrial
  • Lighting
  • Graphics rendering for Human Machine Interfaces (HMI)
  • High-performance speech processing with large databases
  • Audio playback
  • Automotive navigation and entertainment
Step5Bar-code shipping tag
MCIMX6Q6AVT10ADR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    624-FBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    i.MX6Q
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    624
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B624
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.35V
  • Number of I/O
    14
  • Speed
    1.0GHz
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-A9
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
  • External Data Bus Width
    64
  • RAM (words)
    272K
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
  • Ethernet
    10/100/1000Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    4 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
  • RAM Controllers
    LPDDR2, LVDDR3, DDR3
  • USB
    USB 2.0 + PHY (4)
  • Additional Interfaces
    CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
  • Co-Processors/DSP
    Multimedia; NEON™ SIMD
  • Bus Compatibility
    CAN; ETHERNET; I2C; I2S; IRDA; RS-485; RS-232; SPI; UART; USB
  • Security Features
  • Display & Interface Controllers
    Keypad, LCD
  • SATA
    SATA 3Gbps (1)
  • Height Seated (Max)
    2.16mm
  • Length
    21mm