  • MCIMX6S5DVM10ADR
MCIMX6S5DVM10ADR
advertisement
Manufacturer No:
MCIMX6S5DVM10ADR
HK JDW NO:
318-MCIMX6S5DVM10ADR
Package:
624-LFBGA
Datasheet:
MCIMX6S5DVM10ADR
Description:
ARM? Cortex?-A9 Microprocessor i.MX6S Series 624-LFBGA
Purchasing and Inquiry
MCIMX6S5DVM10ADR Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 624-LFBGA, making it easy to ship internationally. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~95°C TJw what the operating temperature is around 0°C~95°C TJ. In the i.MX6S series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. LPDDR2, LVDDR3, DDR3 RAM controllers are used by this CPU. Featuring CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART interfaces, this microprocessor can better serve you. 1.8V 2.5V 2.8V 3.3V is the CPU's I/O address.
MCIMX6S5DVM10ADR Features
ARM? Cortex?-A9 Core
MCIMX6S5DVM10ADR Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MCIMX6S5DVM10ADR Microprocessor applications.
  • Microwave ovens
  • Smartphone
  • Heater/Fan
  • Industrial instrumentation devices
  • Fax machines
  • Switches
  • 8. Navigation control field
  • Equipment control
  • Petrochemical
  • Network communication, mobile communication field
Step5Bar-code shipping tag
MCIMX6S5DVM10ADR
  • Package / Case
    624-LFBGA
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TJ
  • Series
    i.MX6S
  • Speed
    1.0GHz
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 2.8V 3.3V