  • MCP4011T-502E/SN
MCP4011T-502E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4011T-502E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4011T-502E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4011T-502E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4011 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4011T-502E/SN Overview
It is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) pacakge.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The number of positions is 64.8 terminations are designed in digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 5000Ohm.For its performance, it uses 5V.In the digi devices, 8 pins can be seen.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 5kOhm.Pentometer is a member of MCP4011 family.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.8 pins are present on this potentiameter.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.
MCP4011T-502E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4011T-502E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4011T-502E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Refrigerator
  • PC
  • Adjustable current control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Bias adjustment circuits
  • Used as programmable gain amplifier
  • Automatic detection of equipment
  • Cell phone
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4011T-502E/SN
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4011
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm