  • MCP4012T-502E/CH
MCP4012T-502E/CH
advertisement
Manufacturer No:
MCP4012T-502E/CH
HK JDW NO:
536-MCP4012T-502E/CH
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MCP4012T-502E/CH
Description:
6 Terminations5V 6 Pin MCP4012 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)64 Positions
Quantity:
In Stock : 1611
Purchasing and Inquiry
MCP4012T-502E/CH Overview
Package SOT-23-6 contains it.The storage of this pentometer begins at Volatile.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.In total, pentometer has 64 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 6.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers will have a total resistance of 5000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices has 6 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 5kOhm.This object belongs to the MCP4012 family.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has 6 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.
MCP4012T-502E/CH Features
Available in SOT-23-6 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
MCP4012T-502E/CH Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4012T-502E/CH Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Stereo
  • Sensor trimming instrumentation
  • Speakers
  • Voltage resistance conversion
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable voltage regulator
  • Joysticks
  • Automated caliberation
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
MCP4012T-502E/CH
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.75mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    6
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MCP4012
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm