  • MCP4012T-503E/CH
MCP4012T-503E/CH
advertisement
Manufacturer No:
MCP4012T-503E/CH
HK JDW NO:
536-MCP4012T-503E/CH
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MCP4012T-503E/CH
Description:
6 Terminations5V 6 Pin MCP4012 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)64 Positions
Quantity:
In Stock : 7603
Purchasing and Inquiry
MCP4012T-503E/CH Overview
Package SOT-23-6 contains it.The storage of this pentometer begins at Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 64 positions in pentometer.It is designed 6 terminations.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 6 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.MCP4012 family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 6 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.At 3/5V, it can deliver voltage.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.
MCP4012T-503E/CH Features
Available in SOT-23-6 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
MCP4012T-503E/CH Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4012T-503E/CH Digital Potentiometers applications.
  • PC
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Power calibration
  • LEDs
  • Adjust VCOM settings
  • Power supply
  • Matching Linear Impedance
  • DAC
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4012T-503E/CH
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    6
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MCP4012
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.75mm