  • MCP4014T-502E/OT
MCP4014T-502E/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP4014T-502E/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4014T-502E/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP4014T-502E/OT
Description:
5 Terminations5V 5 Pin MCP4014 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4014T-502E/OT Overview
There is a SC-74A, SOT-753 package containing it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.Pentometer consists of 64 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 5.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 5000Ohm.For its performance, it uses 5V.In the digi devices, 5 pins can be seen.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.The flow can be limited by 5kOhm.This object belongs to the MCP4014 family.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.Digital potentiometer has 5 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.
MCP4014T-502E/OT Features
Available in SC-74A, SOT-753 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
5 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4014T-502E/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4014T-502E/OT Digital Potentiometers applications.
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automotive electronics
  • Adjusting the LCD Display
  • Programmable computer
  • Analogue circuit
  • Industrial control
  • Noise-free volume controller
  • DC/DC conversion circuit
  • Low power system
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
MCP4014T-502E/OT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4014
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.75mm