  • MCP4017T-103E/LT
MCP4017T-103E/LT
advertisement
Manufacturer No:
MCP4017T-103E/LT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4017T-103E/LT
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
MCP4017T-103E/LT
Description:
6 Terminations5V 6 Pin MCP4017 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Quantity:
In Stock : 72
Purchasing and Inquiry
MCP4017T-103E/LT Overview
A package containing 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 files contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 128 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 6.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.6 pins can be seen in The digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.The MCP4017 family includes pentometer.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.6 pins are available on this potentiameter.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.There is a voltage delivery capability of 2/5V.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 45μA amps.There are 1 elements in this electronic potentiometer.
MCP4017T-103E/LT Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
MCP4017T-103E/LT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4017T-103E/LT Digital Potentiometers applications.
  • Noise-free volume controller
  • Gas detection circuit
  • Programmable power supplies
  • Brightness of monitors
  • Cell phone
  • Automatic gain control
  • DAC
  • Programmable I to V converter
  • Power supply
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4017T-103E/LT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    900μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4017
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    2/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Nominal Supply Current
    80μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    45μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    155
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V