  • MCP4018T-503E/LT
MCP4018T-503E/LT
advertisement
Manufacturer No:
MCP4018T-503E/LT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4018T-503E/LT
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
MCP4018T-503E/LT
Description:
6 Terminations5V 6 Pin MCP4018 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4018T-503E/LT Overview
A package containing 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 files contains it.As of Volatile, this pentometer has been stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 128 taps to prevent overcurrent.There are 128 positions in pentometer.There are 6 terminations on this digital potentiometer.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices shows the 6 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.The MCP4018 family includes pentometer.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.6 pins are present on this potentiameter.The potentiameter is capable of delivering voltage at 2/5V.
MCP4018T-503E/LT Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
MCP4018T-503E/LT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4018T-503E/LT Digital Potentiometers applications.
  • Healthcare Products
  • Used as programmable gain amplifier
  • DAC
  • Joysticks
  • Noise-free volume controller
  • Used as variable resistor
  • Power calibration
  • Speakers
  • Contrast control of monitors
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
MCP4018T-503E/LT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4018
  • Pin Count
  • Power Supplies
    2/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    80μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.26 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    155
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm